HCM Baia Mare merge fără punct în grupa principală

0
1074

Planul băimărencelor de a nu merge și de data aceasta fără puncte în grupele principale nu a funcționat, vicecampioana României pierzând ultima dispută din Grupa A – jucată în Norvegia, în compania echipei Larvik – la scorul de 27-22, după ce la pauză tabela de marcaj indica promițător 12-12. HCM rămâne cu două victorii în Grupa A (ambele în detrimentul RK Krim Mercator) și se califică pentru a doua oară consecutiv în etapa următoare, a grupelor principale, însă cu zero puncte.

HCM Baia Mare începe în forță partida din Norvegia: 0-3 după primele cinci minute de joc. Din acest moment, însă, vin opt minute negre pentru băimărence în care HCM dă un gol și primește șapte! Primul gol al gazdelor vine în minutul 6: 1-3. Replica o are Geiger: 1-4 (min. 7). Urmează șase reușite la rând pentru Larvik: norvegiencele egalează la 4 în minutul 10, trec în avantaj (5-4 în minutul 11) și se desprind la trei goluri (7-4 în min. 13). Este momentul pentru Aurelian Roșca să solicite time out. După 10 minute fără gol, HCM punctează prin Pineau din aruncare de la 7m: 7-5 în minutul 17. Abbingh strânge scorul și este rândul gazdelor să solicite time out. După 10 minute în care au fost conduse, vicecampioanele României restabilesc egalitatea în minutul 20, la 8. Mork din 7m și Vizitiu duc scorul la 9-9 în min. 24. Cu două goluri date în inferioritate numerică, Larvik se desprinde din nou: 11-9 cu patru minute înainte de pauză. Pineau din 7m și Marin restabilesc egalitatea: 11-11 în minutul 28. După 21 de minute în care nu a mai fost la conducere, HCM revine în avantaj grație golului lui Tănăsie: 11-12 cu un minut înainte de finalul primului act. Nora Mork stabilește scorul după 30 de minute de confruntare: 12-12.

Cu avantaj de un gol pentru Baia Mare și cu gazdele alergând după egalare, așa se scurg primele trei minute din repriza secundă. Urmează patru goluri pentru Larvik și scorul este 18-15 în minutul 38, fiind astfel refăcută distanța maximă la care se desprinseseră în prima repriză ambele adversare. Trei goluri pentru HCM readuc egalitatea pe tabela de marcaj: 18-18 (min. 41). Va fi, însă, ultima situație de echilibru din această partidă. În minutele care vin gazdele se desprind din nou la maximum trei goluri (22-19 în min. 47, 23-20 în min. 48). Ardean Elisei punctează în minutul 50 pentru 23-21 și reaprinde speranțele băimărencelor de a nu merge cu mâna goală în grupa principală. Solberg înscrie pentru 24-21 cu opt minute înainte de fluierul final și Aurelian Roșca solicită timp de odihnă. “Mai este timp și pentru victorie, și pentru egal!”, își încurajează căpitanul Ardean Elisei coechipierele. Și are dreptate. Doar că urmează nouă minute în care HCM nu mai găsește soluții pentru a o învinge pe Sandra Toft (în zi de absolută grație din nou), răstimp în care gazdele punctează de două ori. Pineau înscrie pentru 26-22 în minutul 59 și, de data aceasta, este mult prea târziu chiar și pentru un egal. Partida se termină la scorul de 27-22, ultimul gol al confruntării fiind înscris de Nora Mork, care a reușit 11 goluri din 15 aruncări, obținând astfel un procentaj de eficacitate de 73%.

Larvik HK-HCM Baia Mare 27-22 (12-12)
Larvik HK: Toft (15 intervenții, a apărat inclusiv două aruncări de la 7m), Hasanic – N. Mork 11 (4 din aruncări de la 7m), Solberg 4, G. Hammerseng-Edin 3, Breistol 3, Kurtovic 3, Frafjord 2, Breivang 1, Molid-Sobstad, Johansen, Osnes Graesholt, Stange, Svela; antrenor: Tor Odvar Moen;
HCM Baia Mare: Ungureanu (8), Munteanu (2) – Abbingh 4, Pineau 4 (3), Ardean Elisei 3, Do Nascimento 3 (2), Jezic 3, Marin 1, Nechita 1, Geiger 1, Tănăsie 1, Vizitiu 1, Szucs, Perianu, Gjeorgjievska, Tătar; antrenor: Aurelian Roșca; director tehnic: Ioan Băban;

sursă text: hcmbaiamare.ro
sursă foto: Deak Laszlo