HCM Baia Mare, debut cu victorie în grupele Ligii

1
496

gjorgjevskaHCM Baia Mare a debutat cu un succes în noul sezon al Ligii Campionilor, 30-25 împotriva lui MKS Lublin. Chiar dacă băimărencele nu au făcut cel mai bun joc al lor, acestea s-au impus fără emoții în cele din urmă în fața unei săli arhipline.

HCM Baia Mare a avut însă un prim sfert de oră foarte slab, în care Lublin a practicat un joc în viteză, așa cum Costică Buceschi ceruse de la elevele sale. Treptat însă, HCM și-a revenit și pe fondul unei defensive bune a trecut la conducere în minutul 26, după reușita lui Szucs, iar până la pauză diferența s-a mărit la patru lungimi (16-12).

În actul secund, Baia Mare a început bine și s-a desprins la șapte goluri (20-13, 21-14 și 22-15), dar n-a avut o evoluție constantă și polonezele au putut reduce din diferență. În cele din urmă, campioana s-a impus cu 30-25, un succes de moral înaintea meciurilor de foc cu Metz și Larvik.

HCM Baia Mare-MKS Selgros Lublin 30-25 (16-12)
HCM Baia Mare: Do Nascimento 6 (4 din 7m), Ardean-Elisei 4, Buceschi 4 (1 din 7m), Gjeorgjievska 3, Davydenko 2, Lobach 2, Szucs 2, Tiron 2, Oltean 2, Marin 1, Makeeva 1, Nechita 1
MKS Lublin: Kocela 6 goluri, Gela 5 (1 din 7m), Malek 5 (1 din 7m), Drabik 4, Repelewska 2, Da Silva Quintino 1, Skrzyniarz 1
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 3/2
Eliminări: Makeeva, Tiron, respectiv Gega, Rola