baia mare-zalau 15-16HCM Baia Mare a câştigat cu 36-26 (20-12) partida disputată în compania HC Zalău în cadrul etapei a şasea din Liga Naţională. Cu Ardean Elisei şi Jezic principale marcatoare şi cu Do Nascimento revenită în angrenajul băimărean, echipa antrenată de Aurelian Roşca a bifat azi a şasea victorie. Adversara HCM-ului a venit în Baia Mare fără antrenorul Gheorghe Tadici şi fără unele dintre principalele jucătoare.

HC Zalău deschide scorul în primul minut de joc, aceasta fiind singura situaţie de avantaj de care a beneficiat echipa din Sălaj în compania vicecampioanelor României. În minutul 5 se înregistrează ultimul egal (la 2). Ardean Elisei, Jezic şi Perianu punctează consecutiv şi HCM-ul se desprinde la trei goluri în minutul 7: 5-2. Când avantajul gazdelor creşte la patru (7-3, minutul 10), Elena Tadici solicită time out. Diferenţa va ajunge, însă, în doar un minut, la şase: 9-3. Ecartul de şapte este stabilit prima dată în minutul 18, la scorul de 12-5. Dar cea mai mare diferenţă între cele două adversare în primele 30 de minute de joc este de opt goluri (diferenţă înregistrată prima dată în min. 21, 15-7), avantaj cu care – de altfel – băimărencele ies la pauză: 20-12.

Povestea actului secund nu este semnificativ diferită, băimărencele ţinându-şi adversarele la distanţe confortabile, fără să apese pedala de acceleraţie. Până la şapte goluri se apropie jucătoarele de la HC Zalău de HCM (24-17, min. 40), până la maximum 12 goluri se desprind vicecampioanele (34-22, min. 54; 35-23, min. 56). Partida se termină cu scorul de 36-26, băimărencele repurtând a şasea victorie din Liga Naţională.

HCM Baia Mare-HC Zalău 36-26 (20-12)
HCM Baia Mare: Munteanu (7 intervenții), Dumanska (6) (portari), Ardean Elisei 5 (3 din aruncări de la 7m), Jezic 5, Nechita 4 (1), Perianu 4, Preda 3, Do Nascimento 3, Tănăsie 2, Tătar 2, Vizitiu 2, Geiger 2, Marin 1, Pineau 1, Abbingh 1, Oltean 1
HC Zalău:  Inculeţ (8 intervenţii), Diaconu (3) (portari), Rob 8 (4), Tămaş 8, Lazăr 4, Cîrligeanu 2, Bazon 2, Ţurcaş 1, Onicaş 1, Lazăr, Pop, Trif
Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 4/4
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 1 x 2 min.

sursă: hcmbaiamare.ro