HC Vaslui merge în sferturi fără probleme

0
320

pitesti-vaslui 14-15 cupaAșa cum era previzibil, HC Vaslui a învins în optimile Cupei României la handbal masculin pe HC Argeș Pitești, una din cele trei divizionare secunde înscrise în acest sezon. Moldovenii au trecut cu 32-22 (19-14) și își așteaptă adversarul din sferturi.

Meciul de la Pitești n-a fost unul tocmai complicat pentru elevii lui Leonard Bibirig. Argeșenii au rezistat doar în primul sfert de oră, după care oaspeții au trecut la conducere și n-au mai cedat inițiativa până la final. La pauză, diferența era de cinci goluri, 19-14, care s-a dublat la finalul întâlnirii, gazdele nereușind să mențină pasul cu nou-promovata în Liga Națională.

HC Argeș Pitești-HC Vaslui 22-32 (14-19)
HC Argeș Pitești: Cadar 8 goluri, Mateoniu 6, Marinescu 3, Mărgărit 2, Mustață 1, Radu 1, Rouă 1
HC Vaslui: Hagiu 6 goluri, Soare 5, G. Bujor 4, M. Ignat 3, Anton 3, S. Ignat 2, Țuțu 2, Roșu 2, Stan 2, Barac 2, M. Bujor 1