HC Vaslui a făcut un pas mare spre play-off, Făgăraș spre evitarea retrogradării! Turda a obținut o victorie importantă, remiză care nu ajută pe nimeni între CSM și Odorhei!

0
2801

A fost o zi foarte interesantă în Liga Națională masculină, cu patru partide foarte importante în economia clasamentului final al Ligii Naționale masculine.

În primul meci al zilei, CSM București și HC Odorhei au remizat, scor 29-29, după o partidă în care bucureștenii s-au aflat mai mereu la conducere, dar s-au văzut egalați pe final, iar oaspeții chiar putea obține victoria. E un rezultat ce nu ajută pe niciuna din formații.

La Satu Mare, CSM Făgăraș a obținut trei puncte imense (26-25), sinonime cu evitarea retrogradării în proporție foarte ridicată într-un singur scenariu: Dunărea Călărași să meargă în play-off. În cazul în care călărășenii termină în primele opt, diferența din play-out dintre Făgăraș și Satu Mare este de șase puncte, cu mențiunea însă că Satu Mare mai are o partidă ce poate conta în economia clasamentului, cu CSU Suceava.

Potaissa Turda a învins pentru a doua oară pe Timișoara în 2017, 31-25 de data aceasta, după ce în sferturile Cupei diferența fusese minimă. Ardelenii au fost în permanență la conducere, cu excepția momentului în care Poli a egalat la 11. Cu acest succes, Turda și-a consolidat poziția a doua a clasamentului.

Cu un Bogdan Pralea fantastic, HC Vaslui s-a impus cu 23-19 în fața Călărașiului și a făcut un pas important spre play-off. Moldovenii au reușit o primă repriză fantastică, 16-9, dar au avut ceva emoții pe final când oaspeții s-au apropiat la două lungimi. În acest moment, HC Vaslui s-a desprins la patru puncte de Dunărea Călărași și la cinci de CSA Steaua, principalele rivale la calificarea în play-off.