vaslui la odorhei 15-16În minutul 50 al partidei de la Odorhei, dintre HC Odorhei și HC Vaslui, ofițerului de presă al clubului oaspete, Cristi Lapa, i-a fost interzis să mai filmeze partida. Gruparea gazdă vine cu lămuriri în privința acestui caz.

Astăzi, pe site-ul oficial al clubului, szkc.ro, a fost postat un comunicat de presă, prin care au explicat decizia de a nu-l mai lăsa pe ofițerul de presă al oaspeților să filmeze. „În data de 5 septembrie, în repriza a doua a meciului cu HC Vaslui, HC Odorhei a fost somat de către FRH pentru a lua măsuri contra celui care transmitea online pe un portal de internet meciul etapei a IV-a din Liga Naţională. Acest fapt este contrar regulamentului FRH – aceste drepturi aparţin exclusiv televiziunii Digi Sport. În calitate de gazde, am avut sarcina de a afla cine transmite în direct meciul din sală.

Clubul nostru a procedat conform regulamentului când a luat măsuri. Ştiind că din partea HC Odorhei doar evoluţia scorului este transmisă în direct pe site-ul propriu,  primul suspect a fost ofiţerul de presă al clubului din Vaslui, care a înregistrat meciul. Cu toate că directorul nostru sportiv, Győri István l-a rugat să nu mai filmeze, el nu a fost cooperant, astfel firma de pază a fost însărcinată să oprească înregistrarea meciului.

Clubul nostru nu se simte responsabil pentru cele întâmplate, deoarece a procedat conform regulamentului şi al apelului FRH. Nu suntem de acord ca HC Vaslui să catalogeze ca incident evenimentul din timpul partidei.

După terminarea meciului HC Odorhei a oferit clubului vasluian înregistrarea integrală a partidei.”, este comunicatul apărut pe site-ul clubului.

sursă foto: szkc.ro