braga_szkc_meccs_20150517HC Odorhei a pierdut prima manșă a finalei Cupei Challenge, 28-32, disputată în deplasare, pe terenul formației ABC Braga. Echipa lui Vlad Caba își poate trece în cont primul trofeu săptămâna viitoare, pe teren propriu, dacă va întoarce rezultatul înregistrat duminică seară.

Odorheiul n-a reușit să conducă niciodată în deplasarea de la Braga și a egalat o singură dată, la 10, în minutul 17. Gazdele au dominat meciul, au avut 16-14 la pauză și au mărit diferența până la șapte goluri, 21-14, însă pe final echipa lui Vlad Caba a limitat proporțiile scorului, 32-28. Duminica viitoare va avea loc returul dintre cele două echipe, transmis de Digisport.

ABC Braga-HC Odorhei 32-28 (18-14)
ABC Braga: Gomes, Ribeiro (portari), Pinto 7 goluri, Pereira 5, Tavares 5, Pesqueira 4, Antunes 3, Seabra Marques 3, Branquinho 2, Martins 2, Dias 1, Albuquerque, Goncalves, Massuca Teka, Rebelo, Tavares da Rocha
HC Odorhei: Szabo, Tevzadze S. Orban (portari), Konya 7 goluri, Mihalcea 7, Kuzmanoski 6, Ramba 3, Majnov 2, Onyejekwe 2, Ferenczi 1, Rusia, Sipos, Stoilov, Talas
Aruncări de la 7m: 5/5, respectiv 5/4
Eliminări: 1 x 2 min., respectiv 3 x 2 min.