HC Odorhei își asigură locul trei la finalul sezonului regulat după remiza cu Steaua

0
512

Etapa a 25-a a Ligii Naționale masculine s-a încheiat luni seară, la Odorhei, cu partida dintre HC Odorhei și CSA Steaua Alexandrion București. Cele două formații au oferit un joc spectaculos, terminat la egalitate, care ajută formația gazdă să termine sezonul regulat pe poziția a treia.

Din ambele formații au lipsit însă jucători importanți, Vlad Caba neavându-i la dispoziție pe Adrian Sipos și Mitar Markez, în timp ce de la Steaua nu au jucat Ivan Matskevich și Said Ouksir, toți cu probleme de sănătate.

Prima repriză s-a desfășurat într-un ritm alert, drept dovadă și numărul mare de goluri marcat în cele 30 de minute: 32. Odorheiul a avut controlul timp de un sfert de oră, a condus cu 8-6, însă Steaua a început să dejoace apărarea avansată pregătită de Vlad Caba și să găsească tot mai ușor drumul către gol. Florea a adus echipa vizitatoare la conducere în minutul 17, 9-8, și până la pauză Steaua a controlat meciul, reușind să intre la cabine cu un avantaj de două goluri: 17-15.

Foarte rapid, Odorheiul a preluat inițiativa în actul secund, 19-18 după șase minute, dar și mai rapid elevii lui Vlad Caba s-au văzut din nou conduși la două goluri. Cu Szoke în prim-plan, oaspeții s-au desprins la 21-19 și au păstrat această diferență până în ultimele cinci minute. În tot acest interval, bucureștenii au ratat trei șanse de a se desprinde la trei goluri și au fost penalizați în final. Introducerea lui Levente Szabo în poarta gazdelor a fost decisivă, veteranul de 36 de ani având intervenții foarte importante pe sfârșitul partidei, atunci când harghitenii au reușit să egaleze. Talas a punctat pentru 27-27, iar în timpul rămas ambele echipe au avut posibilitatea să treacă la conducere. Szabo l-a blocat pe Grasu, dar Odorheiul n-a găsit drumul spre poarta lui Dragomir la ultima posesie și Steaua a mai avut o șansă să plece cu toate punctele. Doar că nici „roș-albaștri” n-au reușit să arunce spre poarta adversă și meciul s-a terminat la egalitate.

În urma acestui rezultat, Odorheiul termină pe locul 3 sezonul regulat și va întâlni din nou pe Potaissa Turda în sferturile play-off-ului, în timp ce Steaua va juca cu Timișoara în prima fază eliminatorie, însă ultima etapă va decide formația care va avea avantajul terenului propriu la un eventual meci decisiv.

Lorant Sipos, antrenor secund HC Odorhei: „Felicit echipa vizitatoare, care a avut o altă atitudine față de echipa noastră. Ne-am propus un joc ca acela cu Turda, când am arătat publicului că, având o atitudine exemplară, putem să facem un joc bun. Astăzi cred că echipa noastră a făcut un joc slab, dar într-un final fericit am reușit un egal. E un punct care ne pune pe locul trei la finalul sezonului regulat. Țin să mulțumesc publicului pentru susținerea de pe parcursul meciului, știam că va fi de partea noastră ca de fiecare dată și asta ne-a ajutat pe final. Cred că intrarea lui Szabo a fost un moment cheie în partidă, a avut 4-5 parade în ultimele zece minute. Urez și eu succes în play-off echipei Steaua și nu numai, ci și în ultimul meci cu CSM București de peste trei zile. Nu cred că absența lui Markez a dus la acest joc slab în apărare. Nu a fost o partidă reușită în apărare, am făcut multe greșeli. Ne-am pregătit împotriva unui pivot mobil, Irimescu, care face 50% din jocul Stelei, dar nu am reușit să ne apărăm cum ne-am propus. Per-ansamblu echipa n-a putut să se ridice la un nivel bun.”

Ovidiu Mihăilă, antrenor CSA Steaua: „A fost un meci frumos, am făcut față unei săli în care vine lume, este o atmosferă frumoasă. Sunt foarte mândru și mulțumit de atitudinea băieților, asta este pentru mine foarte important. Per-ansamblu am jucat mai bine, dar din păcate e un rezultat de egalitate care ajută doar Odorheiul. Noi mai avem un meci pe care trebuie să-l tratăm la fel și să încercăm să scoatem maxim din el pentru a termina pe locul patru. Nu este o presiune pentru acest lucru, nu facem calcule pentru că nu suntem matematicieni, la final vom vedea pe ce loc ne clasăm. Mi-au plăcut apărările, care s-au mișcat bine în repriza a doua. La două goluri am făcut două sau trei greșeli în atac, puteam să ne ducem la trei goluri și să câștigăm meciul. Felicit Odorheiul pentru parcursul de până acum și le urez succes în play-off. Play-off-ul este un alt campionat, la cât de echilibrat este întrecerea nu cred că este un avantaj să joci două meciuri acasă. Este foarte important pentru noi să fie toți băieții sănătoși, pentru că avem probleme de lot și trebuie să-i recuperăm până la play-off.”

sursă foto: szkc.ro