HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

0
1249

Divizionara secundă HC Dobrogea Sud s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin după ce a învins pe Potaissa Turda vineri seară, 39-32. Horațiu Gal a menajat însă mai mulți jucători de bază în acest meci în vederea disputei cu AHC Dunărea Călărași din această seară.

Din echipa de bază, Horațiu Gal nu i-a folosit decât pe Grigoriev, Thalmaier, Ștef, Cîntec, Suciu și Amihăesi, dintre care doar ultimii doi pe întreaga durată a partidei, în timp ce gazdele au folosit prima echipă o repriză. În aceste condiții, HC Dobrogea Sud s-a impus cu 39-32 și este prima echipă calificată în sferturile de finală ale competiției.

Potaissa Turda va disputa astăzi un meci din Liga Națională, tot la Constanța, împotriva Dunării Călărași, foarte important în economia clasamentului.

Flaviu Sâsâeac, președinte Potaissa Turda: „Am profitat de ocazie și am jucat și meciul de cupă, competiție care nu intră anul acesta în prioritățile noastre, raportat la lotul redus de care dispunem.”

HC Dobrogea Sud Constanța-Potaissa Turda 39-32
HC Dobrogea Sud Constanța: Stănescu, Vasile, Pleșca (portari), Toma 7 goluri, Rakcevic 6, Cutura 6, Săulescu 4, Vujadinovic 3, Angelovski 3, Manoilă 2, Todică 2, Bologa 2, Munteanu 1, Culea 1, Bodnărescu 1, Buricea 1
Potaissa Turda: Fleșer, Coman (portari), Thalmaier 7 goluri, Suciu 7, Grigoriev 7, Amihăesi 3, Laslo 3, Ștef 2, Cîntec 2, Măcicășan 1, Rotaru, Blidar, Adomnicăi
Aruncări de la 7m: 0/0, respectiv 2/1
Eliminări: Toma, Culea (2), respectiv Suciu

sursă foto: Daniel Ivan