HC Dobrogea Sud câștigă la Odorhei și merge în Final Four! CSM București a tremurat pentru calificare

0
1365

Sâmbătă seară au avut loc alte două partide din sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. HC Dobrogea Sud a reușit să se impună la Odorhei cu 34-30, după ce la pauză gazdele conduceau cu 16-14, în timp ce în București CSM-ul a trecut la aruncări de la șapte metri de HC Adrian Petrea.

Noua echipă a Constanței este astfel din ce în ce mai aproape de realizarea primului obiectiv major din istoria clubului: calificarea în cupele europene încă din primul an, prin intermediul Cupei României.

La București, CSM a avut nevoie de aruncări de la șapte metri pentru a trece de HC Adrian Petrea, deși a condus pe parcursul reprizei a doua la o diferență de șapte goluri! Iancu a apărat aruncarea lui Huta, iar Kostadinovic a înscris golul decisiv al vicecampioanei.

Cele două se alătură Dunării Călărași în Final Four. Cea de a patra formație se va decide luni, în urma partidei CSA Steaua Alexandrion București-CSM Ploiești.