adrian petrea-vaslui 15-16HC Adrian Petrea rămâne neînvinsă în actuala stagiune de campionat și după duelul de la Târgu Jiu, cu Energia. Reșițenii s-au impus cu 22-21, după un gol marcat de Ilie Vaidasigan în ultimul minut de joc.

La primul meci din campionat fără Liviu Andrieș, Energia a pierdut din nou și rămâne cu doar trei puncte. Gorjenii au început bine partida, au condus pe întreaga prima repriză a duelului cu HC Adrian Petrea, dar a cedat în partea a doua. Lela i-a dus pe bănățeni la conducere pentru prima oară în minutul 43, 16-15, însă gazdele au întors rapid scorul și păreau că se îndreaptă spre victorie. Echipa lui Adi Petrea nu a cedat și, condusă de veteranul Vaidasigan din teren, a reușit să revină la conducere. La scorul de 20-21 (minutul 59) Trifkovic a văzut eliminare de două minute, Țuțu a egalat, dar Vaidasigan a avut ultimul cuvânt. Târzioru a ratat apoi șansa egalării, iar nou-promovata s-a impus astfel cu 22-21, un succes cu care rămâne în partea superioară a clasamentului.

Energia Pandurii Tg. Jiu-HC Adrian Petrea 21-22 (11-9)
Energia Pandurii Tg. Jiu: Țenghea, Șelaru (portari), Târzioru 5 goluri, Acatrinei 5, Chiruț 4, Țuțu 3, Giotoiu 2, Iancu 1, B. Mănescu 1, Nistor, Șoldănescu, Păunică, Enache
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Drăghici (portari), Vaidasigan 7 goluri, Bahan 4, Lela 3, Ignat 2, Pîrîianu 2, Rohozneanu 1, Pîrvan 1, Dospinescu 1, Trifkovic 1, Stan
Aruncări de la 7m: 5/3, respectiv 4/3
Eliminări: 3 x 2 min., respectiv 8 x 2 min.