HC Adrian Petrea, calificare în sferturile Cupei României

0
1038

HC Adrian Petrea a obținut biletele pentru sferturile Cupei României după victoria cu 26-24 (16-17), în fața divizionarei secunde CSM Făgăraș.

Adi Petrea a menajat mai mulți jucători de bază în această dispută, Shota Tevzadze, Ilie Vaidasigan, Andrei Lela, Mihai Rohozneanu, Florin Dospinescu sau Eremia Pîrîianu și a avut ceva probleme în aceste condiții în fața gazdelor. La pauză, Făgărașiul conducea cu 17-16, iar bănățenii au reușit o serie de șase goluri consecutive în startul reprizei secunde și s-au desprins la 22-17 pe tabelă. Speranțele gazdelor s-au reaprins după ce Dincă a egalat la 23 cu șapte minute înainte de final, dar experiența superioară a echipei lui Adi Petrea și-a spus în cele din urmă cuvântul. S-a terminat 26-24 pentru echipa reșițeană, care merge astfel în sferturi.

CSM Făgăraș-HC Adrian Petrea 24-26 (17-16)
CSM Făgăraș: Ivanov, Șuteică (portari), Mateoniu 5 goluri, Frățilă 5, Dincă 4, Arsene 4, Voica 3, Istrate 2, Rău 1, Nagy, Giurgiu, Blaga, Venczel, Mînea, Mădăraș, Cerghit
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Sămînță, Drăghici (portari), Starchenko 7 goluri, Bahan 6, Trifkovic 5, Ignat 4, Popovici 2, Huta 1, Pîrvan 1, Vaidasigan, Lela, Rohozneanu, Dospinescu, Rugaci
Aruncări de la 7m: 3/2, respectiv 6/3
Eliminări: Blaga, respectiv Bahan