Gură de oxigen luată de Poli înaintea returului

0
362

poli-suceava 14-15Poli Timișoara a obținut un succes vital în ultima etapă a turului, 41-31 pe teren propriu, în fața Sucevei. Victoria a fost obținut însă mai ușor decât s-ar fi așteptat fanii alb-violeților.

Poli a dominat autoritar meciul cu Suceava, pe care l-a început bine și a menținut ritmul până la final. Gazdele s-au distanțat rapid la 7-2, în urma unui gol semnat de internaționalul Grigoraș, iar diferența s-a mărit pe finalul primei reprize. La 14-9, bănățenii au înscris de patru ori consecutiv și au dus scorul la 18-9, pentru ca la pauză ecartul să ajungă la zece lungimi: 23-13.

La reluare, Timofte a stabilit cea mai mare diferență a partidei, 26-15, dar Poli s-a relaxat prematur și i-a dat șansa Sucevei să se apropie amenințător pe tabelă. Până la jumătatea reprizei, oaspeții au ajuns la cinci goluri, 29-24, în urma echipei lui Constantin Ștefan, care a cerut time-out și a reglat din mers jocul formației sale. Grigoraș, Irimescu și din nou Grigoraș au readus liniștea în tabăra gazdelor, iar până la final bănățenii au dus scorul din nou la 11 goluri diferență (41-30). Scor final 41-31, un succes de care Poli avea nevoie pentru a nu pierde contactul cu echipele din față.

Poli Timișoara-CSU Suceava 41-31 (23-13)
Poli Timișoara: Grigoraș 12 goluri, Irimescu 9, Timofte 8, Chikovani 3, Halcă 3, Ciubotariu 3, Kaftin 1, Ursu 1, Leordean 1, Păiuș 1
CSU Suceava: Davidovic 10 goluri, Tîrzioru 7, Sandu 4, Burlacu 3, Gavrilovic 3, Roban 2, Trifkovic 2