Greu, dar meritat! La 60 de minute de semifinale!

0
1793

Echipa națională a României a trecut și de Cehia la Campionatul European de handbal feminin din Suedia, scor 30-28 (17-14), și este cu un pas mai aproape de semifinalele competiției.

Tricolorele au condus în permanență Cehia, dar au avut emoții pe final. Adversarele au egalat la 23 în minutul 49 și s-au apropiat amenințător cu două minute înainte de final, 29-28, scor la care Ruckova a ratat pe contraatac. Crina Pintea a înscris golul victoriei echipei noastre, care este tot mai aproape de semifinalele turneului.

Pentru formația noastră au evoluat Paula Ungureanu (4 intervenții), Denisa Dedu (4 intervenții) (portari), Cristina Neagu (10 goluri), Crina Pintea (6), Mădălina Zamfirescu (3), Aneta Udriștioiu (2), Melinda Geiger (2), Cristina Zamfir (2), Oana Manea (2), Cristina Laslo (1), Ana Maria Iuganu (1), Laura Chiper (1), Gabriella Szucs și Cristina Florica. Eliza Buceschi și Florina Chintoan nu au fost utilizate.

Mâine, de la ora 19:30, tricolorele dispută meciul decisiv pentru calificarea în semifinale, împotriva Danemarcei.