Gheorghe Covaciu a debutat cu o victorie pe banca Romanului, în fața fostei sale echipe!

0
2593

CSM Roman și ”U” Cluj, cele două formații ce au renunțat la antrenorii cu care au început sezonul, s-au întâlnit în această după-amiază într-o partidă din etapa a noua. Gazdele s-au impus cu 27-25 (14-14), la primul meci cu Gheorghe Covaciu pe banca tehnică.

A fost un meci decis în minutele de final, gazdele revenind de la 21-22 pentru a se impune cu 27-25. Prima repriză a aparținut Romanului până în minutele de final, care a condus cu 9-5 și 14-11, dar care s-a văzut egalată în urma a trei goluri consecutive ale ardelencelor.

”U” a început mai bine partea a doua, a condus cu 17-14 și 19-16, dar s-a văzut egalată cu 11 minute înainte de final. Romanul a fost mai bună în ultimele minute și s-a impus cu 27-25, Ana Maria Iuganu fiind decisivă, cu trei din șase goluri ale echipei sale. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Carmen Stoleru, cu nouă reușite.

În urma acestui rezultat, cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasament.