Galațiul pune piedică Minaurului în cursa pentru locul opt!

0
2224

Minaur Baia Mare a ratat șansa unei victorii importante la Galați, 25-25 (13-13), în fața ultimei clasate a Ligii Naționale. Este primul punct obținut de Danubius Galați pe prima scenă a handbalului românesc.

Fără Pop și Sadoveac, Minaur se împiedică și la Galați, după ce a pierdut la Focșani în urmă cu două runde. A fost un meci echilibrat, pe care băimărenii l-au avut însă în mână în repriza a doua.

Au fost 30 de minute foarte echilibrate, chiar dacă gazdele au început în forță meciul și au condus cu 3-0. Oaspeții au egalat rapid, la 4, iar până la încheierea reprize s-a mers cap la cap: 13-13.

Minaur a început mai bine partea a doua și s-a desprins la 16-14 și 19-15, doar că n-a reușit să conserve acest avantaj important. Dospinescu și Nițu au apropiat Galațiul la un gol pe tabelă, 19-20 (minutul 44), pentru ca Popescu, Cristescu și Marta să refacă avantajul de patru lungimi imediat: 19-23, minutul 48. Nici de data aceasta băimărenii nu au putut să mențină diferența, deoarece au urmat zece minute în care au punctat doar o singură dată și rezultatul a devenit favorabil moldovenilor. Grigore și Burlacu au egalat la 23 și 24, pentru ca Nițu să readucă formația gazdă în avantaj, 25-24, și totodată foarte aproape de prima victorie în Liga Națională. Bușecan a egalat la 25 în ultimul minut, pe fondul unei duble superiorități, și până la final nu s-a mai marcat. În schimb, Laurențiu Nițu a văzut cartonașul roșu cu trei secunde înainte de final, pentru că a întărziat repunerea mingii de către Minaur, dar timpul rămas a fost insuficient pentru oaspeți să marcheze golul victoriei, în situație de șase contra trei. S-a terminat 25-25 și Baia Mare pierde două puncte importante în lupta pentru locul opt.

sursă foto: Facebook HCM Minaur Baia Mare