Forma bună a Buzăului continuă! Corona, victorie importantă la Bistrița

0
682

Etapa cu numărul cinci a Ligii Florilor a continuat în weekend, cu partidele de la Craiova, Buzău și Bistrița.

La Craiova, SCM n-a avut emoții cu ”U” Cluj, pe care a învins-o cu 37-26 (17-14). Cu acest succes, oltencele urcă pe locul 6 în clasament, cu nouă puncte, în timp ce ardelencele rămân fără punct după cinci etape.

SCM Gloria Buzău continuă forma foarte bună din acest start de sezon. Echipa lui Dumitru Muși a învins pe CSM Slatina cu 28-20 (13-11), după o repriză secundă extrem de bună. Pentru oaspete a evoluat pentru prima oară în acest sezon și Alexandra Andrei, suspendată de FRH o lună de zile. Andrei a fost și cea mai bună jucătoare a Slatinei, cu zece goluri marcate.

Corona Brașov a înregistrat un succes important la Bistrița, 24-21 (9-12), al doilea pe teren străin din acest sezon. Repriza a doua a fost una foarte bună pentru brașovence, în special ultimul sfert de oră, în care Corona a primit doar două goluri. De remarcat ar fi prestațiile Dacianei Hosu și Sorinei Tîrcă.

Rezultatele etapei a cincea (click pe scor pentru marcatoare) și clasamentul la zi: