Focșaniul, la cel mai important rezultat din istorie!

0
2265

CSM Focșani a obținut duminică seară a treia victorie din Liga Națională, 28-23 (11-11) în fața Minaurului, pentru care față de precedentul meci au evoluat Răzvan Pop, Marius Sadoveac și Tudor Marta, însă nu și Daniel Bera și Uros Vilovski.

E totuși o victorie importantă obținută de echipa din Vrancea, dar care s-ar putea să nu conteze în lupta pentru evitarea retrogradării, asta dacă Minaur prinde play-off-ul.

Duelul de la Focșani a stat sub semnul echilibrului în primele 30 de minute, în care s-a „evadat” o singură dată la mai mult de două goluri pe tabelă: 10-7, în minutul 22. Egalitatea s-a restabilit însă repede, oaspeții punctând de trei ori consecutiv prin Andrei Popescu, pentru ca la cabine să se intre cu scorul de 11-11, stângacii Mihai Miroiu și Tudor Marta marcând pe final.

Bogdan Mihai a înscris primul în actul secund, dar pentru elevii lui Viorel Ciubotaru au urmat momente nesperat de bune. Un parțial de 10-1 a dus tabela la un nesperat 21-13 la jumătatea reprizei și totodată asigura o victorie imensă. Minaur s-a apropiat spre sfârșit, Albert Cristescu micșorând diferența la 22-25, doar că răspunsul gazdelor a venit prompt. Silviu Rotaru și Marian Mocanu au marcat pentru 27-22 și bucuria putea fi declanșată.