Florica aduce victoria Craiovei cu doua secunde inainte de final

2
2011

SCM Craiova a trecut greu de “U” Alexandrion Cluj, 30-29 (16-13), gratie golului marcat de Cristina Florica in minutul 59:58. Cu acest succes, oltencele inca spera la un loc de cupa europeana.

Chiar daca echipa din Banie a controlat meciul aproape in permanenta, Clujul a fost aproape de a scoate o remiza. A fost 0-2 si 1-3, dar un partial de 5-0 a adus Craiova la conducere, iar avantajul de 2-3 goluri a fost unul constant pentru fetele Simonei Gogirla. Diferenta maxima a fost stabilita de Catalina Cioaric, in minutul 24, 14-8, un avantaj insa redus pana la final de ardelence, care au fost superioare in ultimele cinci minute: 16-13.

Jocul decurgea spre un succes al Craiovei, insa studentele au avut un nou final de repriza bun si puteau scoate un punct dintr-o deplasare dificila. Laslo a egalat la 29 in minutul 58, dupa ce in tot acest timp Craiova parea ca face pasul decisiv spre victorie, conducand cu 24-19. Cristina Florica a adus insa victoria gazdelor, marcand cu doua secunde inainte de final, si totodata a pastrat echipei sanse la o calificare in cupele europene.

Simona Gogirla si-a pierdut insa o jucatoare important cu un sfert de ora inainte de final. Carmen Selaru s-a accidentat si a parasit terenul de joc, iar perioada de absenta se va afla zilele urmatoare.