romania-franta tineret baieti 2015Naționala de tineret a României a pierdut în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, 20-30 cu Franța, după un meci în care echipa din Hexagon a controlat ostilitățile în totalitate. Tricolorii vor juca acum pentru locurile 5-8, primul meci fiind cu Suedia, care a pierdut surprinzător în fața Egiptului.

Franța nu a dat nicio șansă echipei antrenate de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu, una cu multe probleme de sănătate și care cedat din punct de vedere fizic. Diferența s-a făcut pe finalul primei reprize, când de la 8-6 Franța s-a desprins decisiv, 17-8. În partea a doua s-a ajuns și la -12 pe tabelă, iar la final tricolorii au cedat cu 20-30, un eșec sever, care nu reflectă însă diferența reală dintre cele două echipe.

În continuare, România va juca pentru locurile 5-8, primul meci fiind programat împotriva Suediei, vineri de la ora 19:15.

România-Franța 20-30 (8-17)
România: Iancu (4 intervenții), Bobeică (3 intervenții) (portari), Rotaru 5 goluri, Negru 4, Militaru 3, Nistor 2, Racoțea 2, Șomlea 2, Ungureanu 1, Szasz 1, Thalmaier, Stroe, Sîncelean, Voinea, Burlacu, Mănescu
Franța: Salmon (2 intervenții), Meyer (12 intervenții) (portari), Delecroix 10 goluri, Sako 3, Seri 3, Traore 2, Tritta 2, Billant 2, Keita 2, Tourant 2, Cardinal 2, Marescot 1, Joumel 1, Saidani, Dupuy, Nieto
Aruncări de la 7m: 4/2, respectiv 3/1
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 9 x 2 min.