În a 10-a etapă a Ligii Naționale, HCM Baia Mare a jucat ieri seară în compania SCM Craiova, o confruntare soldată cu a 10-a victorie consecutivă pentru vicecampioana națională în campionatul României. Un meci la discreția gazdelor, disputat între două “războaie” pe semicercuri purtate cu robusta Rsotov-Don în Liga Campionilor.

Două minute de aur au trăit handbalistele Simonei Gogîrlă și ale fostului portar al Minaurului, Grigore Albici, în întâlnirea de aseară cu HCM Baia Mare. Este vorba despre minutele 11 și 12, când oltencele au condus cu 3-4, respectiv 4-5. Urmează patru goluri consecutive ale băimărencelor și scorul este 8-5 în minutul 17, dar adversara HCM-ului joacă ambițios și speculează relaxările gazdelor. Până în minutul 22 rezistă SCM Craiova, când tabela indică 9-8. Cinci goluri la foc automat desprind definitiv HCM-ul: 14-8 în minutul 26. Distanța crește până la maximum șapte goluri în primul act: 16-9 cu două minute înainte de pauză. După 30 de minute de joc este 17-11.

Repriza a doua începe cu recitalul băimărencelor: 20-11 după trei minute. Prima reușită a echipei oaspete în actul secund vine în minutul 37: 20-12. Cel mai mare avantaj al HCM-ului este înregistrat în minutul 41, la scorul de 24-13. Partida se termină cu trei goluri consecutive pentru gazde, scor final 31-21. Este a zecea partidă jucată de HCM în Liga Națională, a zecea victorie obținută, băimărencele fiind pe locul 2 în clasament, la egalitate de puncte cu CSM București, cele două adversare la titlul național fiind departajate de golaveraj (+100 pentru echipa din capitală, +94 pentru cea din Maramureș).

Deși s-au aflat pe bancă, Ungureanu, Abbingh și Ardean Elisei nu au fost folosite deloc, antrenorul Aurelian Roșca optând pentru menajarea acestora, dat fiind programul extrem de încărcat al HCM-ului în perioada imediat următoare.

HCM Baia Mare-SCM Craiova 31-21 (17-11)
HCM Baia Mare: Munteanu, Ungureanu (portari), Nechita 9 goluri, Jezic 4, Gjeorgjievska 4, Perianu 3, Geiger 3 (1 din 7m), Oltean 2, Marin 2, Tănăsie 1, Pineau 1 (din 7m), Szucs 1, Preda 1, Tătar, Abbingh, Ardean Elisei
SCM Craiova: Petrescu, Pașca (portari), Șelaru-Ilie 6 goluri, Georgescu 5 (2), Zivkovic 4, Băbeanu 3, Ianași 2, Cioaric 1, Ciucă, Landre, Florică, Iovănescu
Aruncări de la 7m: 4/3, respectiv 4/2
Eliminări: 4 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.

sursă text și foto: hcmbaiamare.ro