Fără Sipos, Rusia și Ghiță, Odorheiul trece la limită de Turda

0
1338

HC Odorhei a revenit pe poziția a doua cel puțin până miercuri după succesul la limită, 31-30 (17-14), cu Potaissa Turda. Vlad Caba nu i-a avut la dispoziție astăzi pe Sipos, Rusia și Ghiță.

Turda încerca să mai dea o lovitură la Odorhei, după ce în play-off-ul sezonului trecut reușea să se impună și să meargă în semifinale. Primele 15 minute ale echipei lui Horațiu Gal au fost bune, Thalmaier a marcat pentru 8-5, iar Vlad Caba solicita primul timp de odihnă. Gazdele au răspuns imediat, reușind să nu primească gol în următoarele cinci minute și să ducă tabela la 9-8, pentru ca până la finalul reprizei să se și desprindă. A fost 17-14 la pauză, ultimul gol al reprizei fiind semnat de veteranul Raul Marian, primul al său de la revenire.

Coșmarul Odorheiul din finalul sezonului trecut, George Cântec, a marcat primele două goluri ale actului secund, însă replica gazdelor a venit imediat. Ajutați de paradele lui Jokanovic, elevii lui Vlad Caba au făcut 22-16, un avantaj însă insuficient pentru ca meciul să fie jucat. Turda a revenit în meci, profitând de momente mai puțin bune ale gazdelor în plan ofensiv, iar pe final chiar au reușit să egaleze. Thalmaier, cu un minut înainte de final, a egalat pentru Potaissa la 30 din extremă, iar la atacul următor Markez a transformat o aruncare de la șapte metri pentru 31-30. Chiar dacă a beneficiat de un minut și de o superioritate numerică, echipa vizitatoare nu a putut pleca cu un punct, Jokanovic apărând aruncarea lui Cântec. Cu acest succes, Odorheiul revine pe locul doi cel puțin până la ora meciului Dinamo-CSM București, în timp ce Turda rămâne la trei lungimi de locul patru.

sursă foto: szkc.ro