Energia obține trei puncte foarte importante la Ploiești!

0
1217

În ciuda problemelor financiare, gorjenii s-au mobilizat și au plecat cu toate punctele de la Ploiești, o rivală din play-out. A fost 26-25 pentru Energia, după ce echipa antrenată de Sorin Bârză a condus pe întreaga durată a meciului.

Începutul a fost echilibrat, deși Nistor a marcat primele trei goluri ale întâlnirii (0-3, minutul 7). Prima reușită a gazdelor a fost semnată de Alexandru Farcaș, tot el fiind și cel care a restabilit egalitatea la 3, în minutul 8. Păunică a readus echipa vizitatoare la conducere, pentru ca Țuțu,Pralica și Giotoiu să majoreze diferența pe tabelă: 3-7. Oaspeții și-au menținut avantajul obținut, s-a intrat la cabine cu scorul de 16-12, deși pe parcursul reprizei Energia a irosit câteva șanse a se distanța la cinci lungimi.

Nu a făcut-o însă în repriza a doua și Acatrinei, iar apoi Păunică au făcut 17-12 și 18-13. N-a fost însă desprinderea decisivă, pentru că prahovenii au revenit destul de rapid în meci, în doar șase minute. Tărîță a marcat pentru 19-20 în superioritate numerică, iar din acel moment Șelaru și-a intrat decisiv în rol. Portarul gorjenilor a fost imbatabil în momentele cheie, pentru ca Enache să schimbe fața ofensivei gorjenilor, înlocuindu-l cu succes pe Pralica. Chiar și așa, finalul a fost pe muchie de cuțit. Dediu și Alexandru Farcaș au apropiat în ultimele cinci minute Ploieștiul la un gol, 23-24, 24-25 și 25-26, iar în ultimele secunde gazdele puteau obține o remiză, însă aruncarea lui Capotă s-a dus peste poartă. Formația din Târgu Jiu pleacă cu toate punctele din această deplasare și se luptă pentru evitarea barajului cu HC Vaslui.