Elevii lui Vlad Caba înving ușor „lanterna”

0
994

HC Odorhei și-a respectat statutul de mare favorită în disputa cu CSU Danubius Galați și s-a impus la o diferență de zece goluri, 38-28. Oaspeții au rezistat însă 25 de minute pe terenul ocupantei locului secund.

Vlad Caba nu s-a bazat în acest meci pe Sipos și Talas, în timp ce Lazo Majnov a fost utilizat doar în ultimul sfert de oră. Chiar și așa, victoria gazdelor n-a putut fi pusă în pericol, deși moldovenii au ținut pasul aproape o repriză.

S-a mers cap la cap în primele 25 de minute, după care elevii lui Florin Andronic au cedat. De la 14-13 gazdele au reușit să intre la cabine cu un avantaj de cinci goluri, 19-14, pentru ca în debutul părții a doua diferența să capete proporții. Pe final Kuzmanoski a stabilit cea mai mare diferență a întâlnirii, 38-24, iar în ultimele patru minute Galațiul a reușit să limiteze proporțiile scorului. 38-28, o victorie normală a Odorheiului, care are în față o partidă dificilă, la Călărași. În schimb, Galațiul va primi vizita vicecampioanei, CSM București.

sursă foto: szkc.ro