Egalitate între Banat și capitală! Trifkovic, prestație de senzație în fața campioanei!

0
2757

Etapa a șasea a Ligii Naționale s-a încheiat astăzi, cu duelurile dintre reprezentantele Banatului și Bucureștiului, HC Adrian Petrea-Dinamo și Poli Timișoara-Steaua. Ambele meciuri s-au încheiat la egalitate, dramatic, 33-33 și 26-26.

La Reșița, Shota Tevzadze a apărat o aruncare de la șapte metri în ultimele secunde în fața lui Sajad Esteki și a făcut ca tabela să rămână la 33-33. Principalul om al meciului a fost însă sârbul Reșiței, Dusan Trifkovic, care a încheiat partida cu 14 goluri marcate, dintre care șase din aruncări de la șapte metri! Trifkovic a marcat inclusiv ultimele două goluri ale partidei, egalând de la 31-33. Trebuie remarcat însă faptul că reșițenii au avut un avantaj de patru goluri în minutul 45 al meciului.

Poli Timișoara și Steaua au oferit un nou meci pe muchie de cuțit, după cele din sferturile sezonului trecut. A fost 26-26, după ce Poli a condus în trei rânduri cu cinci goluri pe tabelă: 20-15, 22-17 și 23-18! Oaspeții au revenit, chiar au trecut la conducere pe final, 25-26, iar Ștefan a marcat pentru 26-26. În final, ambele echipe au mai avut câte o posesie, dar Dimitrijevic a trimis în bară, iar Poli nu a găsit drumul către gol.

Rezultatele etapei (click pe rezultat pentru caseta tehnică) și clasamentul la zi: