Echipa etapei XXV a Ligii Naționale masculine

0
854

Ca urmare a rezultatelor din penultima etapă, avem primele două meciuri din sferturile de finală, Odorhei-Turda și Steaua-Poli, dar și a șaptea echipă calificată în play-off, HC Adrian Petrea. Handbalvolei.ro vă prezintă cel mai bun „șapte” al rundei.

Portar – Alexandru Bucătaru (Energia Pandurii Târgu Jiu)
Prezent pe teren în ultimele 25 de minute, internaționalul de tineret și-a făcut simțită prezența. Portarul gorjenilor a fost decisiv la revenirea Energiei pe tabelă și la obținerea victoriei, 27-24 cu Minaur.

Extremă stânga – Alexandru Asoltanei (Dinamo București)
De 11 ori a marcat Asoltanei în poarta Politehnicii Timișoara în disputa de săptămâna trecută, fiind cel mai bun realizator al lui Dinamo. „Câinii” s-au impus cu 32-28 și sunt la un punct distanță de câștigarea sezonului regulat.

Inter stânga – Ilie Vaidasigan (HC Adrian Petrea)
Vaidasigan a dus Reșița în spate în duelul de vineri cu CSM Ploiești. Interul lui Adi Petrea a înscris 14 goluri în victoria 27-26, iar bănățenii merg în play-off ca urmare a acestui rezultat.

Centru – Marius Szoke (CSA Steaua Alexandrion București)
Szoke a avut din nou o evoluție bună pentru Steaua, în special în repriza a doua a remizei de la Odorhei, 27-27. Centru de 23 de ani a dat mari bătăi de cap defensivei adverse și a marcat de opt ori.

Inter dreapta – Marius Sadoveac (HCM Minaur Baia Mare)
Prestația sa n-a fost suficientă pentru ca Minaur să plece neînvinsă de la Târgu Jiu (24-27). Sadoveac a înscris 13 din cele 24 de goluri ale băimărenilor, la primul meci după accidentarea suferită la gambă.

Extremă dreapta – Răzvan Gavriloaia (AHC Dunărea Călărași)
Dunărea Călărași a urcat pe locul opt grație victoriei de sâmbătă, de pe teren propriu, 36-28 cu Focșaniul. Din tabăra gazdelor s-a evidențiat golgheterul Răzvan Gavriloaia, autor a 11 goluri.

Pivot – Huba Talas (HC Odorhei)
Internaționalul român a reprezentat un real pericol pentru defensiva adversă în meciul de luni. Talas a marcat de cinci ori, fiind cel care a stabilit scorul final, 27-27, în partida cu Steaua