Duvnjak aduce victoria Croației în fața Argentinei la ultimul atac, Egiptul a câștigat primul meci la Olimpiadă după 16 ani! Polonia și Suedia riscă să părăsească turneul din faza grupelor

0
910

Ziua a doua a turneului olimpic masculin a adus rezultate surprinzătoare. Franța a umilit Qatarul în reeditarea finalei Campionatului Mondial din 2015, pentru ca Germania să treacă de Polonia și să facă un pas mare spre sferturi.

Croația a tremurat serios pentru victorie în fața Argentinei, Duvnjak aducând succesul la ultimul atac al formației sale, cu nouă secunde înainte de final, scor 27-26. Surpriza zilei a venit în partida Egipt-Suedia, unde africanii au sărbătorit prima victorie la Olimpiadă după o pauză de 16 ani de zile. Nordicii, la fel ca și Polonia, au două înfrângeri în două meciuri și pot părăsi prematur competiția.

Rezultatele zilei:
Grupa A:
Qatar-Franța 20-35 (13-16)
Tunisia-Danemarca 23-31 (10-17)
Argentina-Croația 26-27 (15-14)
Clasament: 1. Franța 4p, 2. Danemarca 4p, 3. Qatar 2p, 4. Croația 2p, 5. Argentina 0p, 6. Tunisia 0p

Grupa B:
Germania-Polonia 32-29 (16-14)
Brazilia-Slovenia 28-31 (13-16)
Egipt-Suedia 26-25 (12-13)
Clasament: 1. Germania 4p, 2. Slovenia 4p, 3. Egipt 2p, 4. Brazilia 2p, 5. Suedia 0p, 6. Polonia 0p