După șase ani, România are o nouă reprezentantă în finala Ligii Campionilor! CSM București a făcut spectacol în semifinala cu Vardar

0
2924

La șase ani de la finala pierdută de Oltchim Râmnicu Vâlcea în fața lui Viborg, România are o nouă reprezentantă în ultimul act al Ligii Campionilor. Fetele lui Kim Rasmussen au făcut un meci senzațional în fața lui Vardar în semifinala din această seară și au câștigat cu 27-21 (14-9), urmând să întâlnească pe Gyor pentru marele trofeu.

Chiar dacă Vardar pleca cu prima șansă, campioana României s-a motivat exemplar și scrie istorie la Budapesta. CSM București s-a apărat aproape de perfecțiune, a avut un portar în zi fenomenală, Jelena Grubisic, astfel că foarte rapid scorul a căpătat proporții greu de anticipat. Oana Manea a dus scorul la 7-1 în minutul 13, în timp ce diferența maximă a fost stabilită după alte 11 minute: 13-6. Pe final de repriză Vardar a redus din diferență, în condițiile în care bucureștencele au ratat două situații de unu la unu cu Leynaud.

Începutul părții a doua a semănat cu începutul meciului. Gullden a marcat prima la cinci minute, iar Dembele a înscris pentru 15-10. Au urmat însă alte momente foarte bune ale reprezentantei noastre, care au rezolvat soarta partidei până la jumătatea reprizei. Brădeanu a dus scorul la un incredibil 22-11 și finalul n-a mai contat. S-a terminat 27-21, cu Kim Rasmussen rulând întreg lotul în fața campioanei Macedoniei. Mâine, CSM București va întâlni pe Gyor în finală, cu începere tot de la ora 18:45.

CSM București-ZRK Vardar Skopje 27-21 (14-9)
CSM București: Iordache, Pessoa, Grubisic (18 intervenții) (portari), Rodrigues 5 goluri, Gullden 4 goluri, Jorgensen 4, Brădeanu 4, Manea 4, Bazaliu 2, Fisker 2, Vărzaru 1, Martin 1, Curea, Torstensson, Nan, Vetkova
Vardar Skopje: Leynaud (9 intervenții), Suslina (portari), Lekic 6 goluri, Dembele 4, Radicevic 2, Lazovic 2, Damnjanovic 1, Sokac 1, Althaus 1, Penezic 1, Covic 1, Khmyrova 1, Chernoivanenko, Ikhnova, Ristovska

sursă foto: silhouettes.ro