Dunărea Călărași speră din nou la play-off după succesul de la Baia Mare

0
1834

Locul opt rămâne deschis până la final, după ce Dunărea Călărași a câștigat în această seară pe terenul Minaurului, 23-20 (13-8). Cu această victorie, elevii lui Aihan Omer s-au apropiat la un punct de Minaur în clasamentul Ligii Naționale.

Dunărea a fost formația net superioară luni seară, în condițiile în care jocul ofensiv al gazdelor a suferit mult. Oaspeții au avut 4-1 după șapte minute, Raul Fotonea a cerut primul time-out și Minaur a replicat, egalând la 4 în doar patru minute, iar Popescu a irosit ocazia de a-și aduce echipa în avantaj, ratând o aruncare de la șapte metri. Din acel moment Călărașiul a pus stăpânire pe joc, s-a desprins la 8-4 și 11-5 și a intrat la cabine cu un avantaj liniștitor: 13-8.

Au urmat 20 de minute în care Minaurul a alergat după adversar. Pop a avut câteva intervenții bune, iar băimărenii s-au apropiat la două lungimi pe tabelă, 18-16, scor la care au avut și un om în plus. Doar că gazdele n-au profitat de acest lucru, iar Dunărea a lovit decisiv, Gavriloaia, Sabin Ignat și Bulov refăcând diferența de la pauză, 21-16. S-a terminat 23-20 în favoarea Călărașiului, un succes ce reaprinde speranțele la un loc în play-off.