Dunărea Călărași ratează dramatic finala mică! CSM București-Potaissa Turda, meciul pentru bronz!

0
976

Finala mică a Ligii Zimbrilor va avea loc în acest an între CSM București și Potaissa Turda, după rezultatele înregistrate astăzi în Seria A. CSM București a pierdut la Timișoara, 31-34, iar Călărașiul a remizat la Constanța, 33-33, deși a condus cu 33-29 în minutul 57!

CSM București părea dispusă să sacrifice campionatul pentru Cupa Challenge, deoarece a deplasat la Timișoara un lot din care nu au făcut parte Maggaiz, Teixeira, Tioumentsev, Georgievski, Allakharam Esteki și Vrazalic. Poli s-a impus cu 34-31, însă Dunărea Călărași n-a profitat de acest aspect și a terminat doar la egalitate la Constanța. Oaspeții au condus cu 33-29 în minutul 57, însă au fost egalați în ultimele secunde din aruncare de la șapte metri de Nikola Crnoglavac, viitorul jucător al CSM-ului!

Așadar, finala mică va avea loc între CSM București și Potaissa Turda, iar pentru 5-6 vor juca AHC Dunărea Călărași și CSA Steaua București.

Rezultatele din ultima etapă (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: