Dunărea Călărași pune capăt seriei de șase înfrângeri pe terenul lui Dinamo! Poli Iași scoate o remiză în derby-ul Moldovei, în formulă restrânsă!

0
2080

Prima etapă din 2018 s-a încheiat cu două remize în partidele de la București și Iași. Dunărea Călărași a scos primul punct pe terenul lui Dinamo după o pauză de trei ani și jumătate, 26-26, în timp ce Poli Iași, cu doar 11 jucători pe înscriși pe foaia de joc, a terminat la egalitate în derby-ul Moldovei, 30-30, cu Vaslui.

Revenirea lui Constantin Ștefan pe banca tehnică a lui Dinamo fost stricată de Florin Dospinescu, care a marcat golul cu care Dunărea Călărași a plecat neînvinsă din capitală. A fost 26-26, după un meci echilibrat în cea mai mare parte a lui, dar în care campioana a avut prima șansă la victorie, conducând cu 26-23 în minutul 57!

Poli Iași a revenit și ea, la fel ca și Călărași, de la -3 pe tabelă în finalul partidei cu Vaslui. Cu 11 jucători doar, Vancea și compania au scos un egal, 30-30, revenind de la 27-30 în ultimele două minute. Golgheterul Iașiului a fost și cel care a adus un punct formației sale, transformând o aruncare de la șapte metri în ultimele secunde. Marko Campar, aflat la debutul pentru HC Vaslui, a primit cartonașul roșu în faza premergătoare ultimei aruncări de la șapte metri a partidei.

Rezultatele complete ale etapei (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: