Dunărea Călăraşi încheie sezonul pe poziţia a şaptea după victoria de astăzi cu HC Adrian Petrea

0
1324

AHC Dunărea Călăraşi a încheiat sezonul 2015-2016 pe poziţia a şaptea a clasamentului, după ce a trecut de HC Adrian Petrea cu 2-0 la general. Dacă în primul meci călărăşenii s-au impus la aruncările de la şapte metri, de data aceasta elevii lui Aihan Omer au câştigat în regulamentar, 23-21.

Dunărea părea să se impună lejer, având în vedere evoluţia primei reprize. Gazdele acestui meci au avut 13-8 la finalul celor 30 de minute, însă Reşiţa a revenit destul de rapid în joc. Cu Trifkovic şi Bahan în zi bună, marcatori împreună a 13 goluri, bănăţenii au preluat conducerea în partea a doua, 17-16 (minutul 43), dar nu au menţinut avantajul. Dunărea a replicat rapid, a punctat de patru ori la rând şi s-a desprins decisiv pe tabelă. A fost 23-21 la final, iar Călăraşiul câştigă seria cu 2-0 la general.