Dinamo, tot mai aproape de sferturile Cupei EHF!

0
1048

Echipa masculină de handbal Dinamo București a învins formația daneză Aalborg Handball, cu scorul de 28-25 (17-12), sâmbătă, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău, în Grupa A a Cupei EHF.

Dinamo a bifat a doua sa victorie în grupă și și-a consolidat locul al doilea.

Liderul Ligii Naționale a început cu dreptul și a condus cu 2-0 (min. 3), danezii au egalat (2-2, min. 6), dar apoi Dinamo s-a desprins la trei goluri, 5-2 (9). Dinamo și-a mărit avantajul la cinci goluri, 12-7 (20), iar diferența maximă a fost de șapte goluri, 15-8 (25), pentru ca la pauză scorul să fie de 17-12 pentru echipa lui Eliodor Voica.

Aalborg a avut un reviriment în debutul reprizei secunde, apropiindu-se la doar două goluri, 18-16 (37), dar apoi Dinamo a refăcut ecartul, 21-16 (46). Dinamo și-a menținut constant un avans de patru-cinci goluri, iar în cele din urmă a câștigat fără emoții cu 28-25.

Golurile echipei noastre au fost înscrise de Jakov Vrankovic — 8 goluri, Ciprian Șandru 7 goluri, Pierre-Yves Ragot 6, Mihai Asoltanei 2, Adrian Băluț 2, Liviu Mironescu 2, Marius Mocanu 1.

Pentru Aalborg au marcat Martin Larsen 6 goluri, Emil Berggren 5, Havard Tvedten 5, Rene Antonsen 2, Simon Hald Jensen 2, Morten Andreas Slundt 2, Chris Holm Jorgensen 1, Christian Jensen 1, Jesper M. Pedersen 1.

Meciul a fost arbitrat de portughezii Daniel Accoto Martins și Roberto Accoto Martins, iar delegat EHFa fost ungurul Sandor Andorka.

Înaintea partidei dintre Fraikin BM. Granollers și SC Magdeburg, pe primul loc se află echipa germană SC Magdeburg, cu 6 puncte, urmată de Dinamo, 5 p, Fraikin BM. Granollers, 2 p, Aalborg Handball, 1 p.

Dinamo va juca și următorul meci tot acasă, pe 20 martie, cu Fraikin BM. Granollers.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)