Dinamo se desprinde în cursa pentru un loc finală!

0
1029

După HC Dobrogea Sud Constanța și Dinamo București este aproape de calificarea în finala Ligii Zimbrilor. „Câinii” au învins pe Potaissa Turda cu 34-29 (18-18), într-un meci disputat joi, și au un avans de cinci puncte în acest moment față de echipa ardeleană.

Dinamo București a învins pentru a noua oară consecutiv pe teren propriu pe Potaissa Turda, la capătul unei partide în care s-au marcat 36 de goluri în prima parte, iar Amine Bannour a înscris de 11 ori. Turda s-a deplasat la București fără trei jucători importanți, Szoke, Rotaru și Savic, în timp ce Iancu nu a fost utilizat, fiind răcit. În aceste condiții, oaspeții au început partida cu Laslo și Pințoiu la linia de nouă metri și au rezistat până în minutul 49. Dinamo și-a ridicat nivelul în defensivă și s-a desprins la 30-25 după trei goluri consecutive marcate în doar un minut, iar la final s-a impus cu 34-29.