Dinamo revine de la -5 și câștigă la Focșani! Turda încheie turul pe podium, Făgăraș învinge pe Buzău pe teren propriu! Dunărea Călărași, trei puncte vitale cu Reșița

0
1155

Etapa a 13-a, ultima a turului, a continuat astăzi, după ce ieri Constanța și Steaua au remizat, 31-31. Meciul zilei a avut loc la Focșani, unde campioana Dinamo s-a impus cu 33-29 și termină turul cu 12 victorii din 13.

Dinamo n-a avut însă o misiune simplă la Focșani, deoarece a fost nevoită să revină de la -5, 18-23. Valoarea superioară a „câinilor” și-a spus cuvântul în cele din urmă, deoarece elevii lui Constantin Ștefan au punctat de cinci ori la rând și au egalat în doar patru minute, pentru ca în ultimele zece minute jocul să curgă doar în favoarea lor. Cel mai bun marcator al disputei a fost Raul Nantes, cu 9 reușite, fiind urmat de Mihăiță Miroiu, cu 7.

CSM Făgăraș termină turul campionatului cu patru victorii, toate pe teren propriu, după ce azi a învins pe HC Buzău cu 24-21. A fost un meci cu multe răsturnări de scor, gazdele au avut un avans de patru goluri în prima parte, 6-2 și 7-3, iar oaspeții au condus cu 13-10 imediat după începerea reprizei a doua. S-a mers cap la cap până în ultimele zece minute, însă golurile lui Ungureanu și Constantinescu au rupt echilibrul și au contat decisiv în economia rezultatului final.

AHC Dunărea Călărași a urcat două poziții în clasament, cel puțin până mâine, după ce a învins pe teren propriu pe CSM Reșița, 31-26. Oaspeții au evoluat însă foarte curajos, au pus probleme ceva mai mult de o repriză, iar Paul Simulescu a prins o zi foarte bună între buturi. Călărășenii și-au arătat însă superioritatea în partea a doua și obțin a doua victorie consecutivă în campionat.

Potaissa Turda termină turul cu o victorie, 35-32 la Vaslui, și implicit pe poziția a doua a clasamentului. Ardelenii au controlat meciul din Moldova, au avut pe parcursul reprizei a doua un avans de opt goluri, dar au trăit periculos în final. Vaslui s-a apropiat la 30-32, însă Szoke a marcat pentru Turda, iar apoi Irimuș a apărat în situație de unu la unu cu Amihăesi, care a și părăsit terenul de joc pe brațe după acea acțiune. Ghiță a punctat pentru 34-30 și a adus liniștea, în ceea ce reprezintă a treia victorie în deplasare a băieților lui Horațiu Gal.