dinamo-calarasi 14-15 playoffDinamo București a obținut biletele pentru semifinalele Ligii Naționale la handbal masculin grație succesului de joi seară, 28-24, cu Dunărea Călărași. „Câinii” merg în penultimul act cu scorul general de 2-1 și vor întâlni pe Minaur Baia Mare pentru un loc în finală.

După ce au egalat situația la general miercuri seară, dinamoviștii au obținut o zi mai târziu succesul de care aveau nevoie pentru a merge în penultimul act. Împinși de la spate de un public senzațional, elevii lui Constantin Ștefan au început slab partida, dar și-au revenit rapid, la jumătatea primei reprize.

Cu Șania de neoprit, Dunărea s-a desprins la 7-3 după doar 11 minute de joc, dar Dinamo a revenit după ce a început să se apere mai atent la cel mai bun om al oaspeților. Vrankovic a egalat la 8 după doar șapte minute și s-a mers cap la cap până la 13-13, scor înregistrat în minutul 28. Vrankovic și Asoltanei au dus scorul la 15-13, iar până la pauză ambele echipe au mai punctat câte o dată, deși Dinamo s-a aflat cu un în minus.

În repriza a doua, călărășenii n-au reușit decât să se apropie la un singur gol pe tabelă de adversari, 16-15, 18-17 și 19-18, însă n-au avut puterea de a restabili egalitatea. Mult mai exacți pe ofensivă, dinamoviștii s-au distanțat la 26-22 cu cinci minute înainte de final, o diferență care s-a dovedit a fi decisivă în economia rezultatului final. Scor final 28-24, iar Dinamo se califică în penultimul act, unde vor da piept cu Minaur Baia Mare.

Dinamo București-Dunărea Călărași 28-24 (16-14)
Dinamo București: Makaria, Fuică, Irimuș (portari), Vrankovic 7 goluri, Mocanu 4, Ragot 3, Asoltanei 3 (1 din 7m), Sandrk 3, Mironescu 2, Băluț 2, Chiruț 1, Diaw 1, Manea 1, Răpciugă, Nițu, Șandru
Dunărea Călărași: Brazhnyk, Andrei (portari), Șania 10 goluri, Gavriloaia 6 (1 din 7m), Bulov 5, Kumogorodsky 1, Gurkovsky 1, Zacaciurin, Săulescu, Nicolae, Șoldănescu
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 1/1
Eliminări: 2 x 2 min., respectiv 2 x 2 min.

sursă foto: csdinamo.eu