Dinamo prinde viteză

0
972

hcm-dinamo 14-15Dinamo București a urcat pe podium după ce a învins campioana HCM Constanța, în deplasare, scor 27-25. În urma acestui succes, „câinii” pot termina anul 2014 pe primul loc, dacă vor învinge Știința în ultimul meci al anului.

Marți seară a avut loc restanța dintre HCM Constanța și Dinamo București, două formații cu pretenții, dar cu stări diferite: campionii, neplătiți de cinci luni, iar dinamoviștii cu cuțitul la os, chiar dacă au învins la Timișoara în etapa precedentă.

A ieșit un meci frumos la Constanța, între două formații ce se pot întâlni fără probleme în finala campionatului. Dinamo, în continuare fără Rydergaard și Vrankovic, s-a impus cu 27-25, după o repriză secundă excelentă, în care Ibrahima Diaw și Ionuț Irimuș au impresionat. Prima repriză a fost adjudecată de Constanța, 13-12, revenind de la 4-6 și 7-9, în timp ce actul secund a aparținut clar oaspeților. Meciul s-a decis în final, când la 25-25 Diaw a înscris iar Stavrositu a ratat o aruncare de la șapte metri, în timp ce Mocanu a adus bucuria în tabăra echipei sale. 25-27 după cele 60 de minute, iar echipa lui Ion Mocanu urcă pe locul secund.

HCM Constanța-Dinamo București 25-27 (13-12)
HCM Constanța: Stavrositu 6 goluri, Rakcevic 5, Humet 5, Toma 4, Cutura 4, Vujadinovic 1
Dinamo București: Diaw 7 goluri, Nițu 5, Răpciugă 4, Chiruț 3, Mocanu 3, Ragot 2, Asoltanei 1, Băluț 1, Șandru 1