Dinamo pierde la limită la revenirea în cupele europene

0
1094

Dinamo București păstrează șanse mari la calificarea în grupele Cupei EHF după înfrângerea la limită în manșa tur cu RK Maribor Branik, scor 26-27.

Începutul lui Dinamo a fost bun, în condițiile în care elevii lui Eliodor Voica s-au desprins la trei goluri (8-5) după doar 16 minute. Până la pauză însă reprezentanta României a pierdut contactul cu adversara, iar Maribor a câștigat clar ultimele 14 minute, intrând la cabine cu un avantaj de patru lungimi, 15-11. Dinamo s-a salvat însă pe final de meci. „Câinii” au revenit de la 16-22 și au terminat la un gol în urma slovenilor, 26-27, croatul Vrankovic fiind în prim-plan. De remarcat prestațiile celor doi portari, Mijuskovic și Irimuș, cu 24 de intervenții, respectiv 20.

Duel între foști selecționeri

Meciul de aseară a reprezentat un nou duel între Boris Denic și Eliodor Voica, foștii selecționeri ai Sloveniei și României. Cei doi s-au aflat față în față și în preliminariile Euro 2014, când slovenii au trecut de tricolori de două ori, 34-26 și 31-22.

RK Maribor Branik-Dinamo București 27-26 (15-11)
RK Maribor Branik: Cudic, Mijuskovic (24 intervenții), Kastelic (portari), Cingesar 7 goluri (1 din 7m), Jamnik 4, Spende 4, Poklar 3, Verdinek 3, Hrastanik 1, Fidel 1, Zmavc, Kaleb, Spelic, Cagalj, Stumpfl, Miskovic
Dinamo București: Makaria, Grigoraș, Irimuș (20 intervenții) (portari), Vrankovic 9 goluri, Asoltanei 4, Șandru 4, Zulfic 3 (toate din 7m), Ragot 2, Milasevic 1, Diaw 1, Mironescu 1, Cîmpan 1, Savenco, Băluț, Vancea, Mocanu
Aruncări de la 7m: 2/1, respectiv 3/3
Eliminări: Poklar, Zmavc, respectiv Savenco