Dinamo își continuă parcursul fără greșeală în Liga Națională!

0
372

Dinamo București a bifat și al cincilea succes din acest sezon, 23-22 la Constanța, pe terenul pe care pierduse precedentele două dispute. Campioana are punctaj maxim după cinci etape, singura din acest campionat.

Dinamo a avut doar 14 jucători pe raportul de joc, după ce față de disputa cu Kadetten a dispărut din echipă și Ștefan Grigoraș, accidentat. Mai mult, „câinii” l-au pierdut și pe Allakharam Esteki, accidentat la mâna dreaptă, astfel că Eliodor Voica a avut din nou puține soluții la linia de nouă metri.

Chiar și așa, Dinamo a dominat finalul primei reprize, când a profitat de intervențiile bune ale lui Irimuș și de greșelile gazdelor și s-a desprins la 14-10. N-a fost însă o desprindere decisivă, pentru că Dobrogea a revenit rapid în meci, s-a apropiat de mai multe ori pe parcursul reprizei la un gol în urma campionilor și chiar a egalat la 22, prin Vujovic, cu două minute înainte de final. Boskovic a avut ultimul cuvânt, a marcat pentru 22-23, și a adus victoria lui Dinamo, prima la Constanța de la promovarea Dobrogei în Liga Națională.