energia-dinamo ehf 15-16La o săptămână de la duelul din Cupa EHF, Dinamo și Energia s-au întâlnit din nou, de data aceasta în Liga Națională. „Câinii” s-au impus din nou, mai greu decât în precedentul meci disputat la București, victoria conturându-se în ultimul sfert de oră.

Ambele echipe au avut absențe de marcă pentru acest meci. Dacă de la Dinamo au lipsit Șandru, Răpciugă și Vrankovic, Sorin Bârză nu s-a bazat pe Florin Acatrinei, care are o fisură de peroneu după ultimul meci, cel cu HC Adrian Petrea.

Duelul de azi a fost palpitant timp de 45 de minute, gorjenii cedând în finalul întâlnirii. Dinamo s-a desprins la cinci lungimi în minutul 17, dar câteva momente mai slabe ale echipei și intervențiile inspirate ale lui Șelaru, au fost suficiente ca Energia să revină în meci. Mănescu a egalat în minutul 29, la 13, iar până la pauză Ragot și Chiruț au mai înscris câte un gol pentru fiecare echipă.

Echilibrul s-a menținut până în minutul 46, cu mențiunea că oaspeții nu au condus niciodată. Ragot a luat jocul pe cont propriu și a desprins-o pe Dinamo la 23-21, iar din acel moment jocul a curs într-un singur sens. S-a terminat 32-25, o diferență poate prea mare față de realitatea din teren.

Dinamo București-Energia Pandurii Tg. Jiu 32-25 (14-14)
Dinamo București: Asoltanei 8 goluri (4 din 7m), Ragot 6 (1 din 7m), Mousavi 5, Milasevic 5, Vancea 3, Mocanu 2, Cîmpan 1, Savenco 1, Diaw 1
Energia Pandurii Tg. Jiu: Târzioru 6 goluri, Chiruț 4, Nistor 4 (2 din 7m), Iancu 3, Mănescu 3, Dediu 1, Păunică 1, Giotoiu 1, Țuțu 1, Stoica 1
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 3/2
Eliminări: 5 x 2 min., respectiv 6 x 2 min.