Dinamo ia Cupa și Supercupa! „Câinii” au câștigat partida cu Constanța, 24-21

0
387

Dinamo București a cucerit Cupa României după o pauză de trei ani de zile, după 24-21 cu HC Dobrogea Sud Constanța în finala de astăzi. „Câinii” pun mâna și pe Supercupa României cu acest prilej și reușesc dubla.

Poate cele mai bune două echipe ale momentului din handbalul masculin și-au dat întâlnire astăzi, în finala Cupei României. Dinamo a învins pe Constanța cu 24-21 (11-10), însă elevii lui Djordje Cirkovic au pus probleme serioase „câinilor”. Partida s-a rupt între minutele 40 și 50, când Dinamo s-a desprins de la 15-15 la 21-15, arătând de ce este principala forță a campionatului în prezent. Saied a fost imbatabil, linia de nouă metri formată din Kuduz, Vujic și Humet a fost de neoprit, iar Dinamo își trece în cont alte două trofee.

În finala mică, Poli Timișoara a învins pe CSM Bacău cu 30-28.

Dinamo București-HC Dobrogea Sud Constanța 24-21 (11-10)
Dinamo București: Heidarirad, Lazăr (portari), Kuduz 6 goluri, Humet 6, Vujic 5, Ghionea 4, Negru 1, Shebib 1, Szasz 1, Hebo, Botea, Bannour, Savenco, Gavriloaia, Bizău, Mousavi
HC Dobrogea Sud Constanța: Iancu, Vasile (portari), Komogorov 6 goluri, Nikolic 5, Chikovani 3, Șandru 3, Andrei 2, Nistor 1, Ilie 1, Radojevic 1, Susanu 1, Ersin, Chiuffa, Blazevic, Ostace, Simovic