calarasi-dinamo vrakovic playoffDinamo București a spart gheața în duelurile cu Dunărea Călărași din acest sezon. Echipa lui Constantin Ștefan s-a impus cu 28-26 în al doilea meci al seriei, iar mâine se va decide formația care merge în careul de ași.

Dinamo a părut pe început de meci formația mai determinată, conducând cu 3-0 după reușitele lui Sandrk (două) și Asoltanei. Călărașiul a dat însă rapid primele semne de viață, reechilibrând partida grație trasoarelor lui Șania (5-6), iar până în minutul 20 s-a mers cap la cap. La 10-10, Manea a fost eliminat, iar Nicolae și Șania au desprins pentru prima oară Dunărea la două lungimi pe tabelă, o diferență ce s-a menținut și la finalul primelor 30 de minute.

În partea a doua a fost însă un cu totul alt meci. „Câinii” au făcut una din cele mai bune reprize ale sezonului, fiind în control total, iar diferența a ajuns să fie de cinci goluri, la jumătatea actului: 24-19. Dunărea a încercat să revină, a ajuns la două goluri în urma gazdelor, 27-25 și 28-26, dar n-a putut împinge meciul, din nou, la aruncările de la șapte metri. Situația la general devine 1-1 și semifinalista se decide mâine.

Dinamo București-Dunărea Călărași 28-26 (12-14)
Dinamo București: Irimuș, Makaria, Fuică (portari), Asoltanei 9 goluri (5 din 7m), Sandrk 5, Șandru 5, Mironescu 3, Manea 2, Răpciugă 1, Chiruț 1, Diaw 1, Nițu 1, Ragot, Mocanu
Dunărea Călărași: Brazhnyk, Andrei (portari), Șania 6 goluri, Bulov 6, Gavriloaia 4, Gurkovsky 4, Nicolae 3, Săulescu 2, Zacaciurin 1, Șoldănescu
Aruncări de la 7m: 6/5, respectiv 0/0
Eliminări: 9 x 2 min., respectiv 4 x 2 min.