Dinamo e de neoprit în Liga Națională! „Câinii”, foarte aproape de a câștiga sezonul regulat după succesul de la Odorhei

0
1310

Duelul primelor două clasate la începutul acestei runde a fost adjudecat de Dinamo București, destul de categoric. Elevii lui Eliodor Voica au câștigat cu 38-34 (19-14) un meci în care spiritele s-au încins pe final, iar Șandru și Rusia au primit cartonașul roșu.

Meciul de la Odorhei a produs 72 de goluri, în condițiile însă în care Irimuș s-a achitat bine de sarcini și a câștigat net duelul cu portarii adverși. Disputa a fost echilibrată aproape 25 de minute, în care s-a mers cap la cap, cele două echipe preluând pe rând conducerea.

Greșelile gazdelor din ofensivă au început însă să aibă efect și pe tabelă. De la 11-12 Dinamo a marcat de patru ori consecutiv în decurs de patru minute, iar la pauză diferența de cinci lungimi s-a păstrat: 19-14.

Odorheiul a dat semne de revenire în startul reprizei a doua și s-a apropiat la 20-22 în minutul 37, dar oaspeții au avut din nou o serie fastă și l-au forțat pe Vlad Caba să solicite cele două time-out-uri de care mai beneficia devreme. Până la final harghitenii au reușit să se apripie decât la maxim trei goluri, prea puțin pentru ca victoria „câinilor” să fie pusă în pericol.

Șandru și Rusia au primit cartonașe roșii

În minutul 56, Sipos și Șandru au avut o altercație, iar Rusia a intervenit și el în acest conflict. Șandru și Rusia au văzut cartonașul roșu în urma incidentului, iar Sipos eliminare de două minute.

Dinamo, fără antrenori până în minutul 24!

Dinamo București nu i-a avut pe banca tehnică pe oficialii echipei până în minutul 24, deoarece aceștia nu au avut viza medicală. Problema a fost remediată, iar Eliodor Voica și Sebastian Bota au putut coborî pe banca tehnică.

sursă foto: silhouettes.ro