dinamo la esslingenDinamo București și-a încheiat seria partidelor amicale din Germania ieri, cu ocazia turneului de la Esslingen. Elevii lui Eliodor Voica au terminat pe poziția a treia competiția, după Fuchse Berlin și HSV Hamburg.

Turneul s-a disputat într-o piață publică, în aer liber, într-o arenă special amenajată. Meciurile s-au jucat pe durata a două reprize a câte 20 de minute, iar Dinamo s-a aflat în grupă cu Fuchse Berlin și Frisch Auf! Goppingen. În prima partidă, „câinii” au pierdut în fața lui Fuchse cu 17-24 (7-13), dar au trecut de Goppingen cu 21-17 (11-6) și au mers astfel în finala mică. Meciul pentru locul trei s-a disputat doar la aruncările de la șapte metri, unde elevii lui Eliodor Voica au câștigat meciul cu BBM Bietigheim, 8-7.

În afara turneului, Dinamo a mai disputat două partide amicale, ambele câștigate, 34-29 cu TuS Furstenfeldbruck și 29-25 cu TV 1893 Neuhausen.