Dinamo a ratat calificarea în optimile Ligii Campionilor

0
2092

Dinamo Bucureşti a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin, după ce a fost învinsă de formaţia portugheză Sporting Lisabona, cu scorul de 27-26 (11-15), joi seara, în Sala Dinamo, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei.

Dinamo, învinsă şi în tur, cu 32-31, a făcut o primă repriză foarte bună şi la pauză conducea cu 15-11, dar nu a mai reuşit un joc bun în partea secundă. În min. 36, campioana României mai avea doar un gol avans, 16-15. Dinamo a condus apoi cu 18-15, dar Sporting a egalat în min. 43, 19-19, pentru ca lusitanii să treacă în avantaj, 19-20 (46). Deşi putea obţine calificarea şi printr-o victorie la un gol, Dinamo a ratat mai multe atacuri poziţionale, chiar şi de la 7 metri, a primit gol aproape la fiecare acţiune a oaspeţilor, nereuşind să profite nici de momentele de superioritate.

Pentru Dinamo au marcat Răzvan Gavriloaia 6 goluri, Andras Szasz 6, Kamel Alouini 4, Vitali Komogorov 3, Hugo Descat 2, Amine Bannour 2, Ante Kuduz 1, Seyed Alireza Mousavi 1, Nicuşor Negru 1.

Extrema română Valentin Ghionea a marcat trei goluri pentru Sporting, celelalte fiind reuşite de Frankis Carol Marzo 8, Carlos Ruesga Pasarin 5, Tiago Rocha 4, Fabio Rocha Chiuffa 2, Pedro Solha 2, Edmilson Araujo 1, Pedro Veitia Valdez 1, Ivan Nikcevic 1.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)