Dinamo a câștigat derby-ul zilei! Steaua a învins la limită pe Călărași, CSM Vaslui a trecut de Bacău! Focșani, succes în fața Buzăului

0
750

Etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat fără mari surprize. Dinamo București a câștigat cel mai așteptat meci al zilei, 32-24 cu CSM București, în timp ce CSA Steaua București a înregistrat al șaselea succes stagional, 24-23 cu Dunărea Călărași. Tot ieri, CSM Vaslui a trecut de CSM Bacău, 29-27, iar Focșani a învins pe Buzău cu 23-19.

Derby-ul zilei a fost adjudecat de Dinamo București, care a învins pe CSM București cu 32-24 (19-12). A fost o partidă la discreția „câinilor”, care au condus în permanență pe tabelă. S-a evidențiat însă încă o dată Raul Nantes, marcator a 12 goluri în poarta fostei sale echipe. Prestații bune au avut și dinamoviștii Kuduz, Bizău și Missaoui.

CSA Steaua București a ajuns la 20 de puncte în acest sezon, după ce a învins cu 11-10 pe Dunărea Călărași în ultimul meci al zilei. A fost un meci în care călărășenii au condus în permanență în prima repriză, în timp ce în a doua Steaua a fost mereu în avantaj. Deși s-a terminat 24-23, Steaua nu a avut emoții pe final, în condițiile în care conducea cu 24-21 în minutul 58.

CSM Vaslui a bifat a treia victorie din acest sezon, 29-27 cu CSM Bacău, după o repriză secundă foarte bună. A fost un meci în care băcăuanii au condus cu 18-16 în minutul 41, însă vasluienii, mult mai exacți pe faza ofensivă, au întors soarta meciului și au plecat acasă cu toate cele trei puncte. Pentru băcăuani, atingerea play-off-ului pare imposibilă acum, în condițiile în care au doar trei puncte în zece etape – patru dintre partide au fost însă pierdute la „masa verde”, din cauza cazurilor de COVID-19 din rândul echipei.

CSM Focșani a învins pe HC Buzău cu 23-19, însă într-un meci în care buzoienii au aliniat doar 13 jucători, din cauza infectării cu COVID-19. Fără Bejinariu și Vuk Milosevic dintre titulari, dar și fără Leo Renaud din minutul 16, accidentat serios la genunchi, Buzăul a fost victimă sigură în fața echipei lui Dalibor Cutura. Bogdan Mănescu a fost cel mai bun marcator al disputei, cu 5 reușite.