Debut ratat în Ligă: înfrângere și cu Gorenje

0
618

Dinamo București a fost învinsă de formația slovenă RK Gorenje Velenje cu scorul de 27-26 (9-10), sâmbătă, într-un meci din cadrul Grupei C a Ligii Campionilor la handbal masculin, în Sala Dinamo din Capitală.

Dinamo a suferit al doilea eșec consecutiv, după 28-39 cu Skjern Handbold.

Dinamo a început cu 5-1, dar slovenii au egalat și au condus în repriza a doua cu 18-15. Soarta meciului s-a decis în ultimele minute, când oaspeții au au reușit să își păstreze avantajul.

Pentru Dinamo au marcat Hugo Descat 5 goluri, Vadim Gaiducenko 5, Sajad Esteki 4, Vitali Komogorov 3, Marius Mocanu 3, Răzvan Gavriloaia 2, Allahkaram Esteki 2, Novak Boskovic 1, Liviu Mironescu 1.

Golurile oaspeților au fost reușite de Matjaz Brumen 8, Niko Medved 5, Rok Ovnicek 3, Jen Grebenec 3, Nejc Cehte 3, Matic Verdinek 2, Zarko Pejovic 1, Robert Markotic 1, Rok Golcar 1.

Elverum Handball (Norvegia) a fost învinsă acasă de danezii de la Skjern Handbold cu 32-27, iar duminică spaniolii de la Ademar Leon vor primi vizita elvețienilor de la Kadetten Schaffhausen.

Skjern Handbold ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de RK Gorenje Velenje, 4 puncte, Kadetten Schaffhausen, 2 puncte, Dinamo București, 0 puncte, Elverum Handball, 0 puncte, Abanca Ademar Leon, 0 puncte,

Următorul meci al campionilor României va avea loc miercuri 27 septembrie, acasă, cu Kadetten Schaffhausen, de la ora 19,00.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)