Debut fericit pentru Vlad Caba la CSMB! Steaua, singura care a câștigat sâmbătă pe teren străin

0
182

Cinci partide au avut loc astăzi în Liga Zimbrilor, iar toate favoritele s-au impus cu excepția celor de la Odorhei. Etapa se încheie mâine, la Constanța, cu reeditarea semifinalei de anul trecut, Dobrogea Sud-Dinamo.

Debutul lui Vlad Caba pe banca CSM-ului a fost unul fericit, dar nu și simplu. Vicecampioana s-a impus cu 23-21 în fața lui Poli Timișoara, după un meci tensionat, soldat și cu un cartonaș roșu în prima repriză, văzut de Robert Militaru. Cel mai bun marcator al partidei a venit însă din tabăra bănățenilor, Alin Șania, cu șase reușite.

Steaua n-a avut emoții la Făgăraș, chiar dacă gazdele au stat aproape trei sferturi din partidă. Bucureștenii au condus în permanență începând cu minutul 14 și au avut pe final și șapte goluri peste adversari. Milos Kostadinovic a fost principalul realizator al disputei, cu 11 goluri marcate.

Cu Ragot în mare formă, autor a 12 goluri, Minaur a răsturnat calculele hârtiei și a trecut de HC Odorhei cu 27-25, deși la pauză oaspeții conduceau cu 15-13. Băimărenii își păstrează astfel procentajul de 100% al victoriilor pe teren propriu și o egalează pe Odorhei la puncte după acest rezultat.

Deși cu probleme de efectiv, CSU Suceava a bifat și ea al doilea succes stagional, 34-27 în fața „lanternei” Poli Iași, care rămâne în continuare singura echipă fără punct obținut. În absența lui Burlacu, Ciubotariu și Târzioru au fost responsabili cu golurile, cei doi marcând împreună 16 goluri în poarta Politehnicii.

Și HC Vaslui își continuă parcursul perfect de pe teren propriu și a ajuns și ea la trei victorii din tot atâtea partide în fața fanilor vasluieni. A fost 28-23 pentru formația lui Sandu Iacob în fața Focșaniului, într-un meci pe care părea că-l are sub control (18-13, minutul 38), dar în care oaspeții puteau reveni. Țuțu a adus Focșaniul la 22-24 în minutul 56, însă golurile lui Gabriel Bujor (2) și Alexandru Farcaș au rezolvat soarta celor trei puncte.