Miercuri s-au disputat sferturile de finală ale turneului olimpic masculin, iar trei din cele patru partide s-au încheiat la diferențe mari de scor. Cel mai echilibrat meci a fost cel dintre Croația și Polonia, în care formația lui Talant Dushjebaev s-a impus la trei goluri.

În primul meci al zilei, Franța a trecut de Brazilia cu 34-27, după ce la pauză scorul era egal, 16-16. Apoi, Germania a învins categoric Qatarul, 34-22 (16-12), iar Danemarca a trecut de Slovenia 37-30 (16-13), pentru a reveni într-o semifinală olimpică după 32 de ani. Polonia a câștigat ultimul duel al zilei, cu Croația, 30-27 (18-14), luându-și revanșa pentru înfrângerea umilitoare de la precedentul Campionat European, chiar de pe teren propriu, 23-37, care a scos-o din competiție la acel moment.