Cupa ramane la Baia Mare

0
499

baia mare cupa 2015In fata unei sali arhipline, HCM Baia Mare a cucerit azi pentru a treia oara consecutiv Cupa Romaniei. A fost, insa, prima data cand trofeul este adjudecat in fata propriilor suporteri, sarbatoarea fiind, in consecinta, cu atat mai frumoasa, iar victoria fiind cu atat mai dulce. Destinatia trofeului a fost necunoscuta pana in ultimele secunde de joc, finala fiind una extrem de echilibrata spre deliciul spectatorilor care au putut savura o confruntare handbalistica “asezonata” cu de toate: emotie, adrenalina, reusite de manual, ratari exasperante, un strop de agonie si, in final foarte mult extaz…

Miza meciului si-a pus amprenta pe ambele echipe: HCM-ul dorea sa castige trofeul in fata baimarenilor, CSM-ul dorea sa isi treaca acest trofeu in palmares. Astfel primul gol al ambelor tabere vine abia in minutul 7: prin Buceschi pentru gazde, prin Varzaru pentru CSM. Prima data baimarencele reusesc sa se desprinda la doua goluri in minutul 14, la scorul de 4-2, prilej pentru Mette Klit sa solicite primul timp de odihna al partidei. Momentul delicat al echipei sale a fost bine sesizat
si sfaturile date au fost utile, dat fiind ca
echipa din capitala puncteaza de trei ori la rand, trecand in minutul 18 pentru prima oara in avantaj: 4-5. Capitanul Valentina Ardean Elisei isi tine echipa in joc, punctand pentru 5-5 in minutul 19, pentru 6-6 un minut mai tarziu. Trei goluri la foc automat reusite de bucurestence desprind pentru prima si ultima data CSM-ul la trei goluri: 6-9 in minutul 25. Este randul lui Tone Tiselj sa solicite primul timp de odihna. Rezultatul nu se lasa chiar deloc asteptat: Herrem, Buceschi si Ardean Elisei puncteaza si restabilesc egalitatea. Este 9-9 in minutul 30, dar ultimul cuvant il are CSM-ul in aceasta prima repriza: 9-10, scor la pauza.

Un gol nu inseamna chiar nimic in handbal, asa ca suporterii baimareni isi tin sub control emotiile si continua sa spere in victoria campioanei lor. Vizitiu da primul gol al actului secund: 9-11 in minutul 32. Geiger si Buceschi dau replica si este din nou egal: 11-11 in minutul 34. Trostensson transforma o aruncare de la 7m readucand CSM-ul in avantaj: 11-12 in acelasi minut 34. Nechita egaleaza la 12 in minutul 37, capitanul HCM-ului transforma un 7m si isi readuce echipa in avantaj dupa circa 28 de minute (13-12 in minutul 42), Nechita pe contraatac restabileste cel mai mare avantaj al gazdelor: 14-12 in minutul 43. Mette Klit solicita timp de odihna. Pana la sfarsitul jocului, insa, bucurestencele nu mai reusesc sa revina in avantaj, desi egaleaza la 15 (min. 49) si la 17 (min. 59). La ultimul egal al partidei, Tone Tiselj isi cheama handbalistele pentru ultimele sfaturi, Valentina Ardean Elisei o “executa” pe Pessoa la 7m in minutul 60 si scorul este 18-17. Mai sunt sase secunde de joc dupa ce si Mette Klit solicita time out, dar baimarencele se apara “nemteste” si finala este castigata de HCM la scorul de 18-17.

HCM Baia Mare – CSM Bucuresti 18-17 (9-10)